Erika Lagerbielkes serie Merlot lanserades 1995. Målet med Merlot var att erbjuda glas som lyfter fram smakupplevelsen utan att för den sakens skull vara gjort för vinprovare. Redan första året belönades serien med priset Utmärkt Svensk Form. Med utgångspunkt i Orrefors hundraåriga historia representerar Merlot klassiskt, fint glashantverk med en skandinaviskt lågmäld less is more-design tillverkad i Sverige. En slags osynlig kvalitet som mycket väl kan innebära att dina Merlot-glas aldrig behöver återvinnas - det är bara att använda och glädjas åt dem om och om igen i ett alldeles eget, hållbart kretslopp.
Orrefors är ett småländskt designföretag med formgivning och tillverkning av högkvalitativt bruks- och konstglas. Dom utvecklar, producerar och säljer ett brett bruks- och konstglassortiment för såväl privat som offentligt bruk. Orrefors är Nordens största glasbruksgrupp med en historia som sträcker sig tillbaka till 1742.
| Material | Blyfri Kristall |
| Designer | Erika Lagerbielke |
| Serie | Merlot |
| Volym | 45 cl |
| Vikt | 0.2 kg |
| Bredd | 8.7 cm |
| Höjd | 21 cm |
| Ursprungsland | SE |
| Prisinformation | Alla priser är SEK exkl. moms. |
| Nuvarande | 6438 |
Här kan du snabbt ställa en fråga om produkten.
Vi återkommer med svar så snabbt vi kan.
Från 19,80 kr
Från 56,00 kr
Från 125,00 kr
Från 38,20 kr
600,00 kr
600,00 kr
| Vad | Antal | Pris/st | Total |
|---|---|---|---|
| {description} | {quantity} | {price_pcs} | {price_total} |
| TOTAL | {total} |