Med sin uppväxt i norra Karelen har Martti Rytkönen en oundviklig relation till naturen. I Orrefors barserie Peak parar han fjälltoppars storslagna auktoritet med det slipade glasets förmåga att vackert bryta även de svagaste ljusstrålar. Serien omfattar Old Fashioned-glas i två storlekar, ett Highballglas och dessutom underlägg och sugrör i klassiskt varmtonad metall. Serien lanserades 2018.
Orrefors är ett småländskt designföretag med formgivning och tillverkning av högkvalitativt bruks- och konstglas. Dom utvecklar, producerar och säljer ett brett bruks- och konstglassortiment för såväl privat som offentligt bruk. Orrefors är Nordens största glasbruksgrupp med en historia som sträcker sig tillbaka till 1742.
| Material | Rostfritt stål;Titanium |
| Designer | Martti Rytkönen |
| Serie | Peak |
| Vikt | 0.22 kg |
| Bredd | 0.6 cm |
| Höjd | 21 cm |
| Tvättråd | Tål maskindisk |
| Ursprungsland | CN |
| Prisinformation | Alla priser är SEK exkl. moms. |
| Nuvarande | 9417 |
Här kan du snabbt ställa en fråga om produkten.
Vi återkommer med svar så snabbt vi kan.
Från 59,50 kr
Från 53,00 kr
Från 1280,00 kr
600,00 kr
Från 1280,00 kr
Från 640,00 kr
| Vad | Antal | Pris/st | Total |
|---|---|---|---|
| {description} | {quantity} | {price_pcs} | {price_total} |
| TOTAL | {total} |