Efter Gunnar Cyréns bortgång 2013 gick formgivarens söner igenom hans efterlämnade skisser. De hittade då ett stort antal skisser på champagneglas som inspirerats av snapsglaset Snapsdjävulen. Champagneglaset som kallas Sparkling Devil togs i produktion och finns nu i Orrefors sortiment. Produkten tillverkas i Sverige genom munblåsning och varje glas handmålas med detaljer i äkta 21-karats guld. Serien finns i flera färgställningar och kompletteras varje år med en ny, unik variant till dess att serien är komplett.
Orrefors är ett småländskt designföretag med formgivning och tillverkning av högkvalitativt bruks- och konstglas. Dom utvecklar, producerar och säljer ett brett bruks- och konstglassortiment för såväl privat som offentligt bruk. Orrefors är Nordens största glasbruksgrupp med en historia som sträcker sig tillbaka till 1742.
| Material | Guld;Kristallglas |
| Designer | Gunnar Cyrén |
| Serie | The Sparkling Devil |
| Volym | 19 cl |
| Vikt | 0.48 kg |
| Bredd | 6.9 cm |
| Höjd | 23 cm |
| Tvättråd | Handdisk, Tål ej maskindisk |
| Ursprungsland | SE |
| Prisinformation | Alla priser är SEK exkl. moms. |
| Nuvarande | 4 |
Här kan du snabbt ställa en fråga om produkten.
Vi återkommer med svar så snabbt vi kan.
Från 19,80 kr
Från 56,00 kr
Från 1280,00 kr
600,00 kr
Från 1280,00 kr
Från 640,00 kr
| Vad | Antal | Pris/st | Total |
|---|---|---|---|
| {description} | {quantity} | {price_pcs} | {price_total} |
| TOTAL | {total} |