Gunnar Cyrén är en av den svenska glashistoriens stora formgivare. 1991 designade han den servis som än idag dukas fram på den årliga Nobelfesten i Stockholms stadshus - en enastående galakväll där inbjudna pristagare från hela världen firar tillsammans med över 1 000 gäster, däribland den svenska kungafamiljen, högt uppsatta politiker, vetenskapsmän och konstnärer. Serien från Orrefors, som är munblåst i Sverige och handmålad med detaljer i äkta 21-karats guld, består av vinglas, ölglas, champagneglas, en kanna och en karaff. Hela Nobel-servisen är idag högt eftertraktad som samlarobjekt, såväl i Sverige som internationellt.
Orrefors är ett småländskt designföretag med formgivning och tillverkning av högkvalitativt bruks- och konstglas. Dom utvecklar, producerar och säljer ett brett bruks- och konstglassortiment för såväl privat som offentligt bruk. Orrefors är Nordens största glasbruksgrupp med en historia som sträcker sig tillbaka till 1742.
| Material | Guld;Kristallglas |
| Designer | Gunnar Cyrén |
| Serie | Nobel |
| Volym | 18 cl |
| Vikt | 0.22 kg |
| Bredd | 5.9 cm |
| Höjd | 22 cm |
| Tvättråd | Handdisk |
| Ursprungsland | SE |
| Prisinformation | Alla priser är SEK exkl. moms. |
| Nuvarande | 636 |
Här kan du snabbt ställa en fråga om produkten.
Vi återkommer med svar så snabbt vi kan.
Från 19,80 kr
Från 56,00 kr
Från 1280,00 kr
600,00 kr
Från 1280,00 kr
Från 640,00 kr
| Vad | Antal | Pris/st | Total |
|---|---|---|---|
| {description} | {quantity} | {price_pcs} | {price_total} |
| TOTAL | {total} |