Serien Legend bygger på den slipteknik som utvecklades av Orrefors under första halvan av 1900-talet. Här är det djupa slipspår som i kombination med ett stramt, modernt mönster ger den tydliga karaktären. I det kraftiga kristallgodset bildas facetter som vackert bryter ljuset. Skålarna i Legend finns i två storlekar, båda fina nog att bara titta på och självklart perfekta för snacks och plockmat.
Orrefors är ett småländskt designföretag med formgivning och tillverkning av högkvalitativt bruks- och konstglas. Dom utvecklar, producerar och säljer ett brett bruks- och konstglassortiment för såväl privat som offentligt bruk. Orrefors är Nordens största glasbruksgrupp med en historia som sträcker sig tillbaka till 1742.
| Material | Kristallglas |
| Designer | Orrefors |
| Serie | Legend |
| Vikt | 0.65 kg |
| Bredd | 11 cm |
| Höjd | 7.5 cm |
| Längd | 11 cm |
| Tvättråd | Torka med mjuk trasa |
| Ursprungsland | TR |
| Prisinformation | Alla priser är SEK exkl. moms. |
| Nuvarande | 0 |
Här kan du snabbt ställa en fråga om produkten.
Vi återkommer med svar så snabbt vi kan.
Från 1280,00 kr
600,00 kr
Från 89,50 kr
Från 1280,00 kr
Från 640,00 kr
600,00 kr
| Vad | Antal | Pris/st | Total |
|---|---|---|---|
| {description} | {quantity} | {price_pcs} | {price_total} |
| TOTAL | {total} |