"Brains har sitt ursprung i ett konstnärligt tema som jag började arbeta med på åttiotalet, med flickan Karolina Olsson som sov, eller enligt spekulationer medvetet valde bort livet i 32 år. Under hela min karriär har jag ju arbetat både som konstnär och formgivare. Jag gillar att utveckla objekt som passar för produktionen på bruket. Så jag skalade ned det till dessa huvuden som jag ser som meditativa antistress-objekt, för både handen och ögat. Jag gjorde en serie med egna uttryck och namn som Albert Einstein, Ceasar och Pablo Picasso, gudarna Tor och Oden med flera. Jag känner en man som alltid hade med sig Ceasar när han gick på sina vandringar. Nu har jag gjort en ny serie med tolv nya `individer´ för Kosta Boda Artist Collection; utan namn, men med små poetiska sentenser, kommenterande livets händelser. Jag tycker själv att de är ett trevligt sällskap--
• Bertil Vallien
Serien lanserades 1999.
Kosta Boda är ett av världens främsta varumärken inom glas och glaskonst. Teknik och känsla har förfinats i hjärtat av Smålands skogar ända sedan 1742. Deras glas är färgstarka, modiga, underfundiga och provocerande. Det sticker ut och tar för sig. Kosta Boda är sann passion.
| Material | Kristallglas |
| Designer | Bertil Vallien |
| Serie | Brains |
| Vikt | 0.35 kg |
| Bredd | 5.5 cm |
| Höjd | 7.5 cm |
| Längd | 4.5 cm |
| Tvättråd | Torka med mjuk trasa |
| Ursprungsland | SE |
| Prisinformation | Alla priser är SEK exkl. moms. |
| Nuvarande | 71 |
Här kan du snabbt ställa en fråga om produkten.
Vi återkommer med svar så snabbt vi kan.
720,00 kr
Från 320,00 kr
Från 280,00 kr
Från 240,00 kr
Från 2800,00 kr
Från 3200,00 kr
| Vad | Antal | Pris/st | Total |
|---|---|---|---|
| {description} | {quantity} | {price_pcs} | {price_total} |
| TOTAL | {total} |